Woda w przemyśle odzieżowym - Waterpoint system
Zadzwoń: (33) 845 90 83

Woda w przemyśle odzieżowym

Czy pomyśleliście kiedyś o zależności między modą a zużyciem wody? Przyznajemy, nie jest to oczywiste połączenie, ale niestety jest to korelacja bardzo niekorzystna dla środowiska, a tym samym nas. Badania pokazują, że bardziej od przemysłu odzieżowego szkodzi planecie tylko przemysł paliwowy! I nie chodzi jedynie o miliony ton corocznie trafiających na wysypisko niechcianych ubrań, ale o ogromne ilości wody, które w procesie produkcji są zużywane i niestety marnowane. Cała światowa produkcja odzieży pochłania ilość wody, którą wypełnilibyśmy niemal 32 miliony olimpijskich basenów, czyli 79 miliardów metrów sześciennych. I to w jeden rok!

eko

Czy wiesz, ile wody „jest wart” T-shirt lub dżinsy, które masz na sobie?

Zacznijmy od zwykłego T-shirta. Pomyślicie: bawełniany podkoszulek, nic bardziej ekologicznego! Przecież to naturalna tkanina, a jeśli jest niefarbowany, to jeszcze lepiej dla środowiska. Niestety musimy Was zmartwić. Niewinny podkoszulek „ma na sumieniu” 2700 litrów wody! Zakładając, że człowiek wypija zalecane 2 litry wody dziennie, byłby to zapas na 1350 dni! Kojarzycie tysiąclitrowe, sześcienne zbiorniki na deszczówkę? Proces produkcji jednego T-shirta, to niemal trzy takie zmarnowane zbiorniki!

woda

Jeszcze gorzej w tych statystykach plasują się ulubione spodnie wszystkich pokoleń: jeansy. Wyprodukowanie jednej pary zabiera środowisku aż 10850 litrów cennej wody! Dżins to również bawełniana tkania, skąd zatem takie rozbieżności? Otóż musimy pamiętać o kolejnych fazach farbowania, płukania, czasem dekatyzowania, czyli nadawania im chemicznie efektu wytarcia, sfatygowania. A to właśnie zawyża zużycie wody.

Na szczęście świadomość w kwestii zużycia wody w przemyśle odzieżowym stale wzrasta. Firmy starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom i wdrażają ekologiczne rozwiązania. Producenci odzieży coraz bardziej zwracają uwagę na to, skąd pochodzi tkanina, z której szyją swoje modele. Woda na polach upraw ekologicznych jest retencjonowana i używana wtórnie. Kolejnym wdrażanym rozwiązaniem są wstępne oczyszczalnie ścieków, których coraz więcej w naszym kraju się pojawia.

woda

Pragniemy Wam tylko uświadomić, że woda jest niezwykle ważnym elementem nie tylko dla naszego zdrowia, ale również dla wszystkich dziedzin naszego życia.

Każdego dnia nasza firma WATERPOINT System stara się poszerzać świadomość społeczeństwa na temat wody i jej znaczenia. Nasze bezbutlowe dystrybutory filtrujące wodę zapewniają wodę pitną w wielu firmach i przedsiębiorstwach, dokładając swoją cegiełkę do przejścia na ekologiczne rozwiązania.

Ty też możesz coś zmienić. Sprawdź naszą ofertę.

Zadzwoń